Mød Tobias – i gang med tømreruddannelsen på EUC Syd
Hvordan er det at gå på tømreruddannelsen? Tobias fortæller i en ny video om hverdagen, det praktiske arbejde og fællesskabet på EUC Syd.
I videoen deler han sine oplevelser fra hverdagen på uddannelsen, hvor undervisningen veksler mellem klasselokale, værksted og arbejde med rigtige konstruktioner. Her lærer eleverne blandt andet at arbejde med tegninger, opbygning af konstruktioner og de grundlæggende principper inden for tømrerfaget.
Tobias fortæller også om det praktiske arbejde og om, hvordan det gør en forskel at komme ud og prøve tingene af i virkeligheden. For ham handler uddannelsen ikke kun om teori, men også om at bruge hænderne, samarbejde med andre og mærke, at det man laver, giver mening.
Samtidig sætter videoen fokus på fællesskabet på uddannelsen og de muligheder, der følger med bagefter – både som tømrer og med mulighed for at læse videre senere.
Se videoen under træfagene byggeuddannelse og mød Tobias.