Vi skaber

resultater

Bestyrelse

Hos EUC Syd uddanner vi den arbejdskraft, der er forudsætningen for, at vores arbejdsmarked kan fungere og fortsat udvikle sig i takt med tiden. Derfor er både arbejdsgivere og arbejdstagere repræsenteret i EUC Syds bestyrelse.

EUC Syds bestyrelse består således af i alt 14 medlemmer:

  • 8 medlemmer repræsenterer arbejdsgiver og arbejdstager og dækker i stor grad skolens aktuelle virkefelt
  • 1 medlem er udpeget af kommunerne i Haderslev, Tønder, Aabenraa og Sønderborg
  • 1 medlem særudpeget fra universitet 
  • 2 er medarbejderrepræsentanter (1 med og 1 uden stemmeret)
  • 2 er elevrepræsentanter (1 med og 1 uden stemmeret)

Bestyrelsesmedlemmer

Formand
Afdelingsformand 
Jesper Lund                                   (Forretningsudvalg)
Dansk Metal
Lysvang 29a
6400 Sønderborg
Dansk Metal

Næstformand
Head of HR DK Services
Burkhard Winski                            (Forretningsudvalg)   
A481
Nordborgvej 81
6430 Nordborg
Dansk Industri 

Sekretær
Direktør Finn Karlsen
EUC Syd

Chief Finansial Officer
Jesper Sibbesen                            (Forretningsudvalg)
Hansen & Søn A/S Tricolore
Thorsvej 8
6330 Padborg
Dansk Industri

Produktionschef
Jonas Andreasen
KVM-Genvex A/S
Sveriges Vej 6
6100 Haderslev
Dansk Industri

Afdelingsnæstformand
Erik Sievertsen                             (Forretningsudvalg)
Dansk El Forbund Sydjylland
BAT-Kartellet 

Adm. direktør
Søren Leerskov Rasmussen
Bo Michelsen A/S
Hansborggade 30
6100 Haderslev
Dansk Industri

Borgmester
Erik Lauritzen
Sønderborg Kommune, 
Rådhustorvet 10
6400 Sønderborg
Det sønderjyske koordinationsudvalg 
for de fire sønderjyske kommuner

Formand
Marita Geinitz
3F Als
Nørreled 33, Guderup
6430 Nordborg
3F - Fagligt Fælles Forbund 

Afdelingsformand
Peder Haahr Pedersen
Fødevareforbundet, NNF, Sydjylland
Borgergade 2-4
6700 Esbjerg
Fødevareforbundet NNF 

Kontorchef Uddannelsesinnovation, fællesadministration
Vibeke Høy Worm
Rektorsekretariatet, SDU Syddansk Universitet
Campusvej 55
5230 Odense M
Særudpeget universitet

Per Schmidtke
EUC Syd
Medarbejderrep.  med stemmeret 

Ida Fink Christensen
Elevrep. med stemmeret 

Christina Ackerman
EUC Syd
Medarbejderrep. uden stemmeret

Noah Dirksen
Elevrep. uden stemmeret