Uddannelsen henvender sig til maskinreparatører, der er eller har været beskæftiget i virksomhedens drifts/vedligeholdelsesafdeling, og som skal kunne anvende en PLC til mindre styringsopgaver, montere/justere komplekse følere og montere/idriftsætte specialmotorer.
Mål:
Deltageren kan foretage idriftsætning af sekventielle styringer, samt foretage programændringer ved hjælp af PC baseret programmeringssoftware og kan loade, save og arkivere PLC programmet korrekt, samt anvende HMI systemer for udlæsning af fejlkoder, aktuelt trin og opnår viden om specialmoduler, der anvendes på PLC styret anlæg.Deltageren kan anvende og vedligeholde dokumentation i form af ladder-, logik og sekvensdiagrammer iht. IEC 61131-3 og IEC 60848.
Uddannelsesbevis:
Uddannelsesbevis udstedes af uddannelsesstedet til de deltagere, som efter underviserens vurdering har gennemført uddannelsen med tilfredsstillende resultat.
Vælg dato i rullefeltet. I feltet ’Holdbetegnelse’ nedenfor kan du se, hvilket kursus, der er knyttet til datoen. Der kan være forskellige, men beslægtede kurser afhængig af datoen.